East St. Louis Lincoln "Tigers" and "Tigerettes"

*HOME PAGE
Closed High Schools Alumni Apparel
*RECENT UPDATES
FAQs
*CLOSED HIGH SCHOOLS LISTED BY COUNTY
IN THE BEGINNING - Where Closed High Schools Consolidated To
CLOSED HSs SOUTH of I-72
*YOUR COMMENTS
*CONTACT US
*THE "TO-DO" LIST
*ABOUT THE AUTHORS
GREAT CONFERENCES
*CLOSED ILLINOIS GRADE SCHOOLS
RELIGIOUS ORDERS
MASCOTS & NICKNAMES
*LINKS TO OTHER SITES
COUNTRY SCHOOLS / SPECIAL BLDGS
*Ctry. Schools-Wtsde. Cty.
THE TOP 25
*Schools That Start With "A"
*Abingdon High School
*Alden High School
*Alexander High School
*Alexis High School
*Avon High School
*Schools That Start With "B"
*Beason High School
*Belleville St. Henry Prep
*Blandinsville High School
Boody High School
*Buda High School
*Schools That Start With "C"
*Cairo St. Joseph HS
*Cairo Sumner H.S.
*Cambria High School
*Chapin High School
*Chgo Alvernia Cath. HS
*Chicago Gordon Tech HS
*Chi Heart of Mary HS
*Chgo Immaculata HS
*Chicage Little Flower HS
*ChgoLucyFlowerVoc.HS
*Chi St. Louis Academy
*Colchester High School
*Congerville High School
*Cornell High School
*Crescent-Iroquois HS
*Crystal Lake Seminary
*Schools That Start With "D"
*Divernon High School
Dix High School
*Donnellson High School
*Schools That Start With "E"
*East St. Louis Lincoln HS
Edwardsville Lincoln HS
*Schools That Start With "F"
*Fillmore High School
*Schools That Start With "G"
*Galesburg Costa
Goodfield High School
*Schools That Start With "H"
*Hindsboro High School
*Hammond High School
Herrin Catholic HS
*Schools That Start With... "I"
*Ipava High School
*Schools That Start With "J"
Jewett High School
*Joliet Catholic HS
*Joliet DeLaSalle HS
Joliet St. John Baptist HS
*Joliet St. Joseph HS
*Schools That Start With "K"
*Kaneville High School
*Karnak High School
*Kenney High School
Kinderhook High School
Kinderhook West Pike HS
*Schools That Start With "L"
*Littleton High School
*Lockpt St Chs. Borromeo
*Schools That Start With "M"
*Malden High School
*Martinton High School
*Mason City High School
*MazonVeronaKinsman HS
McGuire High School
Meredosia High School
*Momence St. Judes
*Schools That Start With "N"
*New Boston H.S.
*Noble West Richland H.S.
*Schools That Start With "O"
*Schools That Start With "P"
Patterson High School
*Peoria Bergan HS
*Peoria Woodruff H.S.
*Petersburg High School
*Plato Center H.S.
*Schools That Start With "Q"
*Schools That Start With "R"
*R.I. Villa de Chantal
*Roseville High School
*Schools That Start With "S"
*San Jose High School
*Shawneetown H.S.
*Skokie Niles East HS
*Spgfld. St. James HS
*St. Charles Mt. St. Mary
Ste. Marie High School
*Schools That Start With.. "T"
*Tamms Alexander Central HS
*Thawville High School
*Schools That Start With.. "U"
*Schools That Start With.. "V"
*Varna High School
*(Varna)Mid-County HS
*Virden High School
*Schools That Start With "W"
*Warrensburg High School
*West Salem High School
*Wilmette Maria Imm. Acad
*Schools That Start With.. "X"
*Schools That Start With.. "Y"
*Schools That Start With.. "Z"
CLOSED HSs CHICAGO

East St. Louis Lincoln High School
eaststlouishs2dav.jpg
Courtesy of Douglas Combs

East St. Louis High School
eaststlouislincolnhsdav.jpg
Photo by Douglas Combs

The History of East St. Louis Lincoln High School
 
East St. Louis (population 31,542) is located in southwestern Illinois along the banks of the Mississippi River in northwest St. Clair County. The town sits across the river from its namesake, St. Louis, Missouri. Several roadways lead to and from East St. Louis including Interstate Highways 55 and 64, as well as several Illinois Routes including 3, 111, 157, and 203. Several railroads also travel through town, including the Norfolk Southern and Illinois Central Gulf.
 
East St. Louis was first settled as "Illinoistown" in 1818 (http://www.eslarp.uiuc.edu/la/LA437-F95/reports/History/timeline.html), however it was not platted officially until 1859. The name was changed from Illinoistown to East St. Louis in 1861. The town has been the victim of flooding and tornadoes on more than a few occasions. After a promising start in the late 1800's and early 1900's, East St. Louis has fallen into tough economic and crime-ridden times. Only recently has the town started to make a comeback from years of depression.

Lincoln Senior HS Sign - Classes of 1987 & 1989
eaststlouislincolnhssigndav.jpg
Photo by Douglas Combs

Due to the fast growth rate and growing diversity in East St. Louis in the early 1900's, it was decided to build an all-African American high school. East St. Louis Lincoln High School was then established in 1909. Lincoln High served the town and area reasidents of East St. Louis for nearly 90 years. It was in the late 1990's that talks of closing East St. Louis Lincoln and consolidating all students to the East St. Louis Senior High School program took place. It was in 1998 that this movement became effective.
 
The Lincoln High School building was used as a grade school in East St. Louis for a short time after the high school closed. The former Lincoln High School building is no longer used as a school. 
 
East St. Louis Lincoln High School Quick Facts
 
Year opened:                                       1909
Year closed:                                        1998
Consolidated to:                                   East St. Louis Senior High School
East St. Louis Lincoln team nickname:   the "Tigers" and "Tigerettes"
East St. Louis Lincoln team colors:        Orange & Black
School Fight Song:                               unavailable

ATHLETICS
 
The East St. Louis Lincoln Tigers and Lady Tigers had A LOT to be proud of.  Check out this resume' for the Lincoln High School athletic program:
 
24 - STATE CHAMPIONSHIPS WON!!
32 - OTHER TOP-TEN FINISHES IN STATE COMPETITION!!
54 - Sectional Titles Won
64 - Regional Titles Won
16 - District Titles Won 
 
We are looking for records and coaches' names of many of the championship teams. There is no need to delay, the Tigers' and Lady Tigers' accomplishments will be addressed by sport starting with the most State Championships won.
 
GIRLS TRACK & FIELD
 
The lady tracksters defined girls track & field in Illinois. Between 1977-78 and 1993-94, the Lady Tigers won a total of FOURTEEN STATE CHAMPIONSHIPS and finished SECOND the other three years in this seventeen year period. NINE of the State Championships were in consecutive years. The school also won SIXTEEN consecutive Sectional Championships. In addition between 1994-95 and 1997-98, the school finished in the top-ten three of those four seasons! 
 
Coach Nino Fennoy was at the helm the entire twenty-one seasons listed on the IHSA website (www.ihsa.org). Coach Fennoy, in fact, continued on as girls' track coach after the merger with East St. Louis Senior High and remains in that capacity today. The incredible accomplishments of the East St. Louis Linclon Lady Tigers track program is listed below.
 
1975-76       Individual Medalist
 
                   Danette Onyemelukwe    110 Yard Hurdles        6TH Place
                                                             80 Yard Hurdles        6TH Place
 
1976-77       Individual Medalists
 
                   Danette Onyemelukwe    110 Yard Hurdles        7TH Place
                                                             80 Yard Hurdles        4TH Place
                   Relay Teams                    1 Mile Relay               3RD Place
                                                            440 Yard Relay          4TH Place
                                                            880 Yard Relay          7TH Place
 
1977-78       IHSA STATE CHAMPIONS!!                   Coach Nino Fennoy
                   District Champions
 
                   Individual Medalists
 
                   Danette Onyemelukwe     110 Yard Hurdles       STATE CHAMPION!
                                                            220 Yard Hurdles       STATE CHAMPION!
                   Jackie Joyner                   440 Yard Dash           STATE CHAMPION!
                                                            Long Jump               2ND Place
                   Gwen Brown                     110 Yard Hurdles     4TH Place
                                                             220 Yard Hurdles     2ND Place
                   Relay Teams                      1 Mile Relay            STATE CHAMPIONS!
                                                             880 Yd. Med. Rel.     2ND Place
 
1978-79       IHSA STATE CLASS AA CHAMPIONS!!  Coach Nino Fennoy
 
                   Individual Medalists
 
                   Gwen Brown                      110 Yard Hurdles     STATE CHAMPION! 
                                                              220 Yard Hurdles     STATE CHAMPION!
                   Jackie Joyner                     440 Yard Dash          2ND Place
                                                              Long Jump              STATE CHAMPION!
                   Debra Powell                      110 Yard Hurdles     3RD Place
                                                              220 Yard Hurdles     4TH Place
                   Relay Teams                       1 Mile Relay            2ND Place
                                                               400 Yard Relay        3RD Place 
                                                               880 Yd Med Relay    8TH Place
 
1979-80       IHSA CLASS AA STATE CHAMPIONS!!  Coach Nino Fennoy
 
                   Individual Medalists
 
                   Gwen Brown                        100 Meter Hurdles    STATE CHAMPION!
                                                                200 Meter Hurdles    STATE CHAMPION!
                   Jackie Joyner                       Long Jump               STATE CHAMPION!
                   Debra Powell                       100 Meter Hurdles     2ND Place
                                                                200 Meter Hurdles     7TH Place
                   Deborah Thurston                 Long Jump               3RD Place
                   Relay Teams                         400 Meter Relay       2ND Place
                                                                800 Meter Med Rel.   2ND Place
 
1980-81        IHSA CLASS AA STATE RUNNER-UP!   Coach Nino Fennoy
 
                    Final Team Standings 
                    1) Chicago South Shore               52
                    2) EAST ST. LOUIS LINCOLN     48
                    3) East St. Louis Senior HS         44
 
                    Individual Medalists 
 
                    Debra Powell                       100 Meter Hurdles    STATE CHAMPION!
                                                                 200 Meter Hurdles    2ND Place

                    Gloria Talbert                       Shot Put                   STATE CHAMPION!                   
                    Devlin Stamps                      100 Meter Hurdles     8TH Place
                    Toni Wallace                        Discus                       3RD Place
                    
Relay Teams                        4x100m relay             5TH Place
                                                                 4x200m relay            4TH Place
                                                                 4x400m relay            5TH Place
 
1981-82        IHSA CLASS AA STATE CHAMPIONS!!  Coach Nino Fennoy
                    District Champions
 
                    Individual Medalists
 
                    Toni Wallace                        Shot Put                    STATE CHAMPION!
                                                                 Discus                        2ND Place
                    Georgia Gibson                    100 Meter Dash          5TH Place
                                                                 200 Meter Dash          4TH Place
                    Novia Harris                          High Jump                 4TH Place
                    Quintella Jackson                 100 Meter Hurdles      8TH Place
                    
Relay Teams                         4x100 Meter Relay     2ND Place
                                                                 4x200 Meter Relay     2ND Place
                                                                 4x400 Meter Relay     2ND Place
                                                                 800 Meter M
ed Rel.    STATE CHAMPIONS!
 
1982-83        IHSA CLASS AA STATE CHAMPIONS!!  Coach Nino Fennoy
                    Sectional Champions
 
                    Individual Medalists
 
                    Toni Wallace                        Discus                         STATE CHAMPION!
                                                                 Shot Put                      STATE CHAMPION!
                    Nicolle Thompson                 200 Meter Hurdles       2ND Place
                    Georgia Gibson                    100 Meter Dash            3RD Place
                                                                 200 Meter Dash            4TH Place
                    Shirley Walker                      100 Meter Hurdles       5TH Place
                    Relay Teams                         4x100
 Meter Relay      STATE CHAMPIONS!
                                                                 4x400 Meter Relay       STATE CHAMPIONS!
                                                                 800 Meter Med Relay   2ND Place
 
1983-84        IHSA CLASS AA STATE CHAMPIONS!!   Coach Nino Fennoy
                    Sectional Champions
 
                    Individual Medalists
 
                    Nicolle Thompson                 100 Meter Hurdles       STATE CHAMPION!
                                                                  200 Meter Hurdles       2ND Place
                    Mary Cobb                             Long Jump                 STATE CHAMPION! 
                                                                  100 Meter Hurdles       5TH Place
                    Roslyn Rucker                       400 Meter Dash           3RD Place 
                    Linda Wilson                         Discus                         7TH Place
                    Marcia Byrd                           200 Meter Dash           8TH Place
                    
Relay Teams                         4x400 Meter Relay      STATE CHAMPIONS! 
                                                                  4x200 Meter Relay      2ND Place
                                                                  800 Meter Med Relay  2ND Place
                                                                  4x100 Meter Relay      3RD Place
 
1984-85        IHSA CLASS AA STATE CHAMPIONS!!   Coach Nino Fennoy 
                    Sectional Champions
 
                    Individual Medalists
 
                    Nicolle Thompson                  100 Meter Hurdles      STATE CHAMPION!
                                                                  200 Meter Hurdles       STATE CHAMPION!
                    Mary Cobb                             200 Meter Hurdles       3RD Place
                                                                  Long Jump                 2ND Place
                    Roslyn Rucker                       400 Meter Dash           2ND Place
                    Celisa Shy                             800 Meter Run            2ND Place 
                    Linda Wilson                         Discus                        3RD Place
                                                                  Shot Put                     2ND Place
                    Marcia Byrd                           200 Meter Dash          5TH Place
                    Marla Cotton                          High Jump                 6TH Place
                    Relay Teams                         4x100 Meter Relay      STATE CHAMPIONS!
                                                                  800 Meter Med Relay  STATE CHAMPIONS!
                                                                  4x400 Meter Relay      STATE CHAMPIONS! 
                                                                  4x200 Meter Relay      3RD Place
 
1985-86        IHSA CLASS AA STATE CHAMPIONS!!   Coach Nino Fennoy     
                    Sectional Champions
 
                    Individual Medalists
 
                    Mary Cobb                             100 Meter Hurdles       STATE CHAMPION!
                                                                  Long Jump                  STATE CHAMPION!
                    Jacqueline Robinson            300 Meter Hurdles        STATE CHAMPION! 
                                                                 100 Meter Hurdles        5TH Place
                    Roslyn Rucker                      400 Meter Dash             STATE CHAMPION!
                    Celisa Shy                            800 Meter Run              STATE CHAMPION!
                    Beverly Powell                     300 Meter Hurdles        2ND Place
                    Marla Cotton                         100 Meter Dash            4TH Place
                                                                  High Jump                  3RD Place
                    Linda Wilson                         Discus                         3RD Place
                                                                  Shot Put                      5TH Place
 
                   Sara Fleming                        1600 Meter Run            4TH Place
                                                                  800 Meter Run             5TH Place
                    Relay Teams                         4x100 Meter Relay       STATE CHAMPIONS!
                                                                 4x400 Meter Relay        STATE CHAMPIONS!
                                                                 4x800 Meter Relay        STATE CHAMPIONS!
                                                                  800 Meter Med Relay   STATE CHAMPIONS!
                                                                  4x200 Meter Relay       2ND Place
 
1986-87        IHSA CLASS AA STATE CHAMPIONS!!   Coach Nino Fennoy
                    Sectional Champions
 
                    Individual Medalists
 
                    Carmelita Williams                100 Meter Dash            STATE CHAMPION!
                                                                  200 Meter Dash            STATE CHAMPION!
                                                                  400 Meter Dash            STATE CHAMPION!
                    Beverly Powell                      300 Meter Hurdles        STATE CHAMPION!
                                                                  100 Meter Hurdles        3RD Place
                    Erica Brooks                           Discus                          5TH Place
                    Erica Eastern                          1600 Meter Run            7TH Place
                    Relay Teams                          4x400 Meter Relay       STATE CHAMPIONS!
                                                                   4x100 Meter Relay       4TH Place
                                                                   4x200 Meter Relay       6TH Place
1987-88        IHSA CLASS AA STATE CHAMPIONS!!    Coach Nino Fennoy
                    Sectional Champions 
 
                    Individual Medalists
 
                    Carmelita Williams                100 Meter Dash      STATE CHAMPION!
                                                                  200 Meter Dash      STATE CHAMPION!
                                                                  400 Meter Dash      STATE CHAMPION!
                    Terrell Washington                200 Meter Dash       2ND Place
                    Rosetta Duncan                      Shot Put                 3RD Place
                    Patrice Liddell                        300 Meter Hurdles  2ND Place
                                                                   Long Jump             4TH Place
                                                                   100 Meter Hurdles   6TH Place
                    Savannah Taylor                    100 Meter Hurdles   2ND Place
                                                                   300 Meter Hurdles   8TH Place
                    Erica Brooks                           Discus                      8TH Place
                    Relay Teams                          4x100 Meter Relay   STATE CHAMPIONS!
                                                                   4x200 Meter Relay   STATE CHAMPIONS! 
                                                                   800 Meter Med Rel.  STATE CHAMPIONS!
                                                                   4x400 Meter Relay    2ND Place
 
1988-89        IHSA CLASS AA STATE CHAMPIONS!!   Coach Nino Fennoy
                    Sectional Champions
 
                    Individual Medalists
 
                    Carmelita Williams                 200 Meter Dash        STATE CHAMPIONS!
                                                                   100 Meter Dash        3RD Place
                                                                   400 Meter Dash        3RD Place
                    Cynthia Tylor                          Long Jump              STATE CHAMPION!
                                                                   100 Meter Dash        4TH Place
                                                                   200 Meter Dash        6TH Place
                    Erica Brooks                           Discus                      STATE CHAMPION!
                    Savannah Taylor                    100 Meter Hurdles    3RD Place
                    Rosetta Duncan                      Discus                       4TH Place
                                                                   Shot Put                   4TH Place
                    Patrice Liddell                        300 Meter Hurdles    8TH Place
                                                                   Long Jump               5TH Place
                    
Relay Teams                           4x100 Meter Relay   2ND Place
                                                                    4x200m relay           2ND Place
                                                                    800 Met. Med. Rel.   2ND Place
                                                                    4x800 Meter Relay   6TH Place
 
1989-90        IHSA CLASS AA STATE CHAMPIONS!!    Coach Nino Fennoy
                    Sectional Champions
 
                    Individual Medalists
 
                    Cynthia Tylor                          100 Meter Dash         STATE CHAMPION!
                                                                   200 Meter Dash         STATE CHAMPION!
                                                                   Long Jump               STATE CHAMPION!

                    Rosetta Duncan                      Discus                       2ND Place
                                                                   Shot Put                    4TH Place
                    Savannah Taylor                    100 Meter Hurdles     2ND Place
                    Terrell Washington                 100 Meter Dash         2ND Place
                    Tanya Gasper                         800 Meter Run           3RD Place
                    Marque Sanders                     3200 Meter Run         4TH Place
                    Angenette Sumrall                 Long Jump                6TH Place
                    Dorsand Quarles                    300 Meter Hurdles      8Th Place
                    Relay Teams                          4x100 Meter Relay     STATE CHAMPIONS!
                                                                   4x200 Meter Relay     STATE CHAMPIONS!
                                                                   4x400 Meter Relay     STATE CHAMPIONS!
                                                                   4x800 Meter
 Relay     STATE CHAMPIONS!
 
1990-91        IHSA CLASS AA STATE RUNNER-UP!     Coach Nino Fennoy
                    Sectional Champions
 
                    Indivdual Medalists
 
                    Tifani Spraggins                     Long Jump                 3RD Place
                    Cicely Scott                            400 Meter Dash           5TH Place
                    Malina Williams                     200 Meter Dash           5TH Place
                    Ewona Ferguson                    100 Meter Hurdles       8TH Place
                    Relay Teams                          4x200 Meter Relay      STATE CHAMPIONS!
                                                                   4x400 Meter Relay      3RD Place
                                                                   4x800 Meter Relay      3RD Place
 
1991-92        IHSA CLASS AA STATE CHAMPIONS!!    Coach Nino Fennoy 
                    Sectional Champions
 
                    Individual Medalists
 
                    Tifani Spraggins                     Long Jump                 STATE CHAMPION! 
                    Cicely Scott                            400 Meter Dash           2ND Place
                    Malina Williams                     100 Meter Dash           4TH Place
                    Sharon Suggs                        100 Meter Hurdles       5TH Place
                                                                  300 Meter Hurdles       7TH Place 
                    Latoya Adkins                        200 Meter Dash           7TH Place
                    Relay Teams                          4x100 Meter Relay      STATE CHAMPIONS!
                                                                   4x200 Meter Relay      STATE CHAMPIONS!
                                                                   4x400 Meter Relay      STATE CHAMPIONS!
                                                                   800 Meter Med. Rel.    STATE CHAMPIONS!
 
1992-93        IHSA CLASS AA STATE CHAMPIONS!!    Coach Nino Fennoy
                    Sectional Champions
 
                    Individual Medalists
 
                    Cicely Scott                            400 Meter Dash           STATE CHAMPION!
                    Ta'Mika Roddy                        Long Jump                 3RD Place
                    Tifani Spraggins                     100 Meter Hurdles       4TH Place
                    Dawn Anthony                        100 Meter Dash           7TH Place
                                                                   200 Meter Dash           8TH Place
                    Sha'Neco Fennoy                   Discus                         6TH Place
                    Luciana Quarles                     100 Meter Hurdles       8Th Place
                    Relay Teams                           4x100 Meter Relay     STATE CHAMPIONS!  
                                                                   800 Meter Med. Rel.    STATE CHAMPIONS!
                                                                   4x200 Meter Relay      4TH Place
 
1993-94        IHSA CLASS AA STATE RUNNER-UP!      Coach Nino Fennoy
                    Sectional Champions
 
                    Individual Medalists
 
                    Dawn Anthony                        200 Meter Dash           2ND Place
                                                                   100 Meter Dash           3RD Place
                    Leah Nolden                           800 Meter Run            4TH Place
                    Tenessia Bradley                    300 Meter Hurdles      5TH Place
                    Jackie Newby-Trotter              100 Meter Dash          5TH Place
                    Marsha Cash                           Long Jump                 6TH Place
                    Relay Teams                           4x100 Meter Relay     STATE CHAMPIONS!
                                                                    4x200 Meter Relay     STATE CHAMPIONS!
                                                                    4x400 Meter Relay     2ND Place
                                                                    4x800 Meter Relay     3RD Place
 
1994-95        IHSA Class AA Meet - FOURTH Place   Coach Nino Fennoy
                    Sectional Champions
 
                    Individual Medalists
 
                    Angela Gilliam                        Shot Put                     3RD Place
                    Kanesha Williams                   High Jump                  4TH Place
                    Tenessia Bradley                    300 Meter Hurdles       5TH Place
                                                                   100 Meter Hurdles       7TH Place
                    Relay Teams                           4x100 Meter Relay      3RD Place
                                                                   4x400 Meter Relay       8TH Place
                                                                   4x800 Meter Relay       7TH Place
                                                                   800 Meter Med. Rel.    6TH Place
 
1995-96         IHSA Class AA Meet - SIXTH Place      Coach Nino Fennoy
                     Sectional Champions
 
                     Individual Medalists
 
                     Leah Nolden                          800 Meter Run             2ND Place
                     Angela Smith                         300 Meter Hurdles       8TH Place
                     Relay Teams                          4x400 Meter Relay      2ND Place
                                                                   4x800 Meter R
elay      2ND Place
                                                                   800 Meter Med. Rel.    6TH Place
                                                                   4x200 Meter Relay       7TH Place
 
1996-97         Team Won Sectional Championship   Coach Nino Fennoy
 
                     Individual Medalists
 
                     Elisha Wright                         200 Meter Dash           8TH Place
                                                                   400 Meter Dash           7TH Place 
                     Relay Teams                         4x200 Meter Relay      3RD Place
                                                                   800 Meter Med. Rel.    6TH Place
                                                                   4x100 Meter Relay      7TH Place
 
1997-98         IHSA Class AA Meet - SIXTH Place      Coach Nino Fennoy
                     Sectional Champions
 
                     Individual Medalists
 
                     Elvira Williams                      100 Meter Hurdles       2ND Place
                     Relay Teams                          4x200 Meter Relay     2ND Place
                                                                   4x100 Meter Relay      3RD Place
 
INCREDIBLE!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Great Girls Track Athlete
 
*Jackie Joyner - (1979-81) is, of course, THE Jackie Joyner-Kersee, the internationally reknown track superstar of the 1980's and 1990's. Here are some of Jackie Joyner-Kersee's accomplishments after she left Lincoln High:
 
*Went to UCLA and competed in track and basketball. Was a four-year starter in basketball and an All-American.
*Olympic medals: Three (3) gold (1988 & 1992 Heptathlon, 1988 Long Jump), one (1) Silver, two (2) bronze.
*First woman in history to break 7,000 points in the Heptathlon at the 1986 Goodwill Games.
*As of August, 2006 still world record holder in Heptathlon AND still holds the six best scores all-time in the Heptathlon.
*As of August, 2006 still #2 all-time in the Long Jump in history.
*Married to world famous track coach Bob Kersee.  

BOYS TRACK & FIELD
 
The Tiger boys track & field program at East St. Louis Lincoln High School was EXTREMELY successful as well. Their accomplishments include FIVE STATE CHAMPIONSHIPS (including four consecutive), SEVENTEEN Top-Ten Finishes, SIX Sectional Championships, and SIX District Championships!!
 
Coach Arthur Marshall led the program to their four consecutive State Championships in the early 1980's. The great accomplishments of the Tiger boys tracksters are listed below. 
 
1939-40      Team Won District Championship
 
1952-53      Team Finished TENTH at STATE MEET!
                  Could not locate individual Medalists
 
1953-54      Team Finished FOURTH at STATE MEET!
                  District Champions
 
                  Individual Medalists
 
                  Bob Mosby              High Jump              2ND Place
                  Robert Perkins        440 Yard Dash         2ND Place
                  Jim Shannon           High Jump             3RD Place
 
1954-55      Individual Medalist
 
                  Marvin Jones           Shot Put                 4TH Place
 
1955-56       Individual Medalist
 
                   Marvin Jones          Shot Put                 4TH Place
 
1957-58       Individual Medalist
 
                   Sam Harris              100 Yard Dash        4TH Place
 
1964-65       Team Finished SEVENTH at STATE MEET! 
 
                   Individual Medalists
 
                   Al Swepson             100 Yard Dash        2ND Place
                   Leon Ware              120 Yard Hurdles    3RD Place
                   Bruce Davis             Long Jump             4TH Place
 
1965-66        Individual Medalist
 
                    Greg Johnson         180 Yard Hurdles    5TH Place
 
1966-67        Individual Medalist
 
                    Greg Johnson         120 Yard Hurdles    3RD Place
                                                   180 Yard Hurdles    3RD Place
 
1967-68        Team Finished SECOND at STATE MEET!
 
                    Individual Medalists
 
                    Greg Johnson         120 Yard Hurdles    STATE CHAMPION!
                                                   180 Yard Hurdles    STATE CHAMPION!
                    Eddie Patterson      120 Yard Hurdles     5TH Place
                    Relay Team            1 Mile Relay            3RD Place
 
1969-70        Team Finished EIGHTH at STATE MEET! 
 
                    Individual Medalists 
 
                    Freddie Armstrong  220 Yard Dash         4TH Place
                    Relay Team             880 Yard Relay       2ND Place
 
1970-71        Team Finished EIGHTH at STATE MEET! 
                    District Champions
 
                    Individual Medalists
 
                    Alfred Larry             120 Yard Hurdles     2ND Place
                    Relay Teams           1 Mile Relay            4TH Place
                                                    880 Yard Relay        3RD Place
 
1971-72         Team Finished NINTH at STATE MEET!
 
                     Individual Medalists
 
                     Mike Monroe           100 Yard Dash         2ND Place
                                                     220 Yard Dash        2ND Place
                     Derrick Glanton       Discus                     6TH Place
 
1972-73         IHSA CLASS AA STATE CHAMPIONS!!   Coach George Holliday
                     Individual Medalists
 
                     Mike Monroe           100 Yard Dash         2ND Place
                                                     220 Yard Dash         2ND Place
                     Hubert Butler           Pole Vault              4TH Place
                     Relay Team             880 Yard Relay       STATE CHAMPIONS!
 
1974-75         Individual Medalist
 
                     Roderick Glover       120 Yard Hurdles    4TH Place
 
1976-77         Team Finished TENTH at STATE MEET!
 
                     Individual Medalists
 
                     Auphrey Campbell    100 Yard Dash        6TH Place
                     Roddy McCloud         Pole Vault             6TH Place
                     Johnnie Poe              330 Yard Hurdles   8TH Place
                     Relay Team              1 Mile Relay           4TH Place
 
1977-78         Individual Medalists
              
                     Al Joyner                  Triple Jump           3RD Place
                     Relay Team              2 Mile Relay           5TH Place
 
1978-79          Individual Medalists
 
                     Freddie Simmons     220 Yard Dash        3RD Place
                     Frank Denzmore       120 Yard Hurdles    6TH Place
 
1979-80          Individual Medalists
 
                      Frank Denzmore      300 Meter Hurdles  STATE CHAMPION!
                                                      100 Meter Hurdles   4TH Place
                      Relay Team             4x100 Meter Relay  7TH Place
 
1980-81          IHSA CLASS AA STATE CHAMPIONS!!    Coach Arthur Marshall
 
                      Individual Medalists
 
                      Darryl Morgan          High Jump              2ND Place
                      Barry Malloyd          Long Jump              3RD Place
                                                      
300 Meter Hurdles    8TH Place
                      James Hyde             800 Meter Run         3RD Place
                      Carl Clayborne         High Jump              3RD Place
                      Todd Porter              Long Jump              5TH Place
                      Willie Davis              Shot Put                  6TH Place
                      Demetrius Chism      200 Meter Dash        8TH Place
                                                       Pole Vault               8TH Place
                      Relay Teams            4x100 Meter Relay  STATE CHAMPIONS!
                                                       4x800 Meter Relay  STATE CHAMPIONS!
                                                       4x200 Meter Relay  2ND Place
                                                       4x400 Meter Relay  5TH Place
 
1981-82          IHSA CLASS AA STATE CHAMPIONS!!     Coach Arthur Marshall
                      District Champions
 
                      Individual Medalists
 
                      Barry Malloyd           100 Meter Hurdles    STATE CHAMPION!
                                                       Long Jump               STATE CHAMPION!
                                                       300 Meter Hurdles     2ND Place
                      Jessie Wilson            800 Meter Run          2ND Place
                      Darryl Morgan           High Jump                4TH Place
                      Leodis Fields            400 Meter Dash         7TH Place
                      Relay Teams             4x400 Meter Relay    STATE CHAMPIONS!
                                                       4x800 Meter Relay     STATE CHAMPIONS!
                                                       4x100 Meter Relay     2ND Place
                                                       4x200 Meter Relay     3RD Place
 
1982-83          IHSA CLASS AA STATE CHAMPIONS!!     Coach Arthur Marshall
                      Sectional Champions
 
                      Individual Medalists
   
                      Dedrick Flowers        1600 Meter Run          2ND Place
                      Victor Johnson          Shot Put                     3RD Place
                      Juan Brooks              300 Meter Hurdles      3RD Place
                                                        100 Meter Dash          7TH Place
                      Darwin Rencher        100 Meter Hurdles      8TH Place
                      Relay Teams             4x100 Meter Relay     STATE CHAMPIONS!
                                                       4x200 Meter Relay     2ND Place
                                                       4x400 Meter Relay     2ND Place
 
1983-84          IHSA CLASS AA STATE CHAMPIONS!!   Coach Arthur Marshall
                      Sectional Champions
 
                      Individual Medalists
 
                      Leodis Fields             800 Meter Run          STATE CHAMPION!
                      Clarence Smith         100 Meter Hurdles     2ND Place
                      Antonio Baker           100 Meter Hurdles     5TH Place
                      Cedric Washington    400 Meter Dash         6TH Place
                      Jessie Owens            200 Meter Dash          7TH Place
                      Relay Teams             4x400 Meter Relay     STATE CHAMPIONS!
                                                        4x800 Meter Relay     2ND Place
                                                        4x200 Meter Relay     5TH Place
 
1985-86          Individual Medalists 
 
                      Cecil Shy                   800 Meter Run           5TH Place
                      Relay Team               4x800 Meter Relay     3RD Place
 
1986-87          Team Won Sectional Championship
 
                      Individual Medalists
 
                      Darryl Graham            Shot Put                     5TH Place
                      Marvin Wright             800 Meter Run            7TH Place
                      Cecil Shy                    800 Meter Run             8TH Place
                      Relay Team                4x800 Meter Relay      STATE CHAMPIONS!
 
1987-88           Individual Medalists
 
                       Vernon Garrison        Discus                         2ND Place
                       Ronald Willis             Discus                         8TH Place
 
1988-89           Team Finished SIXTH at STATE MEET! 
                       Sectional Championship
 
                       Individual Medalists
 
                       Ronald Willis             Shot Put                     STATE CHAMPION!
                                                          Discus                        4TH Place
                      
                       Relay Teams              4x400 Meter Relay     3RD Place   
                                                          4x200 Meter Relay     7TH Place
 
1989-90            Individual Medalist
 
                        Relay Team               4x800 Meter Relay     7TH Place
 
1990-91            Team Finished THIRD at STATE MEET!
                        Sectional Champions
 
                        Individual Medalists
 
                        Maurice Dotson          800 Meter Run           2ND Place
                        LuCian Scott              Shot Put                    8TH Place
                        Relay Teams              4x800 Meter Relay    STATE CHAMPIONS!
                                                           4x400 Meter Relay    2ND Place
                                                           
4x100 Meter Relay    4TH Place
                                                           4x200 Meter Relay    4TH Place
 
1991-92            Team Finished SECOND at STATE MEET!
                        Sectional Champions
 
                        Individual Medalists
 
                        Omari Banner             400 Meter Dash         3RD Place
                                                           200 Meter Dash         4TH Place
                        LuCian Scott               Shot Put                    3RD Place
                        Relay Teams               4x800 Meter Relay    STATE CHAMPIONS!
                                                            4x100 Meter Relay    2ND Place
                                                            4x400 Meter Relay    2ND Place
 
1992-93            Individual Medalists
 
                        Eugene Anthony          High Jump                 6TH Place
                        William Byrd                100 Meter Hurdles     8TH Place
                                                             300 Meter Hurdles     8TH Place
                        Relay Teams                4x800 Meter Relay     5TH Place
                                                             4x100 Meter Relay     6TH Place
 
1993-94           Individual Medalists
 
                       Eugene Anthony             High Jump               3RD Place
                       Relay Teams                  4x800 Meter Relay    3RD Place
                                                              4x400 Meter Relay    6TH Place
 
1994-95            Team Finished SEVENTH at STATE MEET!
                        Sectional Champions
 
                        Individual Medalists
 
                        Keith Rodgers               100 Meter Hurdles     5TH Place
                        Relay Teams                 4x100 Meter Relay    2ND Place
                                                              4x200 Meter Relay   3RD Place
                                                              4x400 Meter Relay    8TH Place
 
1995-96             Individual Medalists
 
                         Relay Teams                 4x200 Meter Relay    2ND Place
                                                               4x100 Meter Relay    3RD Place
 
EXCELLENT!
 
Great Boys Track Athlete
 
*Al Joyner - late 1970's - Won gold medal at 1984 Los Angeles Olympics.
*Competed collegiately at Arkansas State University.
*Currently an assistant women's track and field coach at UCLA.
*Was married to Olympic gold medalist and world record holder Florence Griffith-Joyner.

BOYS BASKETBALL
 
This is the sport with the best coverage on the IHSA website (www.ihsa.org) and with GOOD reason. Here is another long resume' for a Tiger sport:
 
4  - STATE CHAMPIONSHIPS!!!!
5  - Final 4 Appearances
6  - Elite 8 Appearances (Super-Sectional Titles)
9  - Sweet 16 Appearances (Sectional Titles)
14 - Regional Championships (Plus Two District Championships)
14 - 20+ Games-Won Seasons
 
Coach Bennie Lewis led the Tigers through all five of their Final Four appearances and came away with FOUR State Championships and one THIRD Place finish. Coach Lewis' 27-year stay at East St. Louis Lincoln garnered his teams an overall record of 519-191 for a .731 winning percentage!! Coach Lewis was named to the "100 Legends of IHSA Boys Basketball Tournament team," in 2007!
 
Bennie Lewis also ranks among Illinois' best high school basketball coaches in the following categories:
 
#19 All-Time - Most Consecutive Winning Seasons (19)
#42 All-Time - Most Career Wins (559)
#44 All-Time - Most Wins One School (497 at Lincoln)
Most Schools Coached to Sweet 16 (2) (Lincoln and later ESL Senior)
Most Championship Games Coached in (4 - all at Lincoln)
Most State Titles - (4 - all at Lincoln) 
Most Consecutive State Titles (3 - all at Lincoln)
Most Trophies Won - (6 - five at Lincoln)
Most Consecutive Years Winning Trophy - (4 - all at Lincoln)
Most Games Won in Final 16 Rounds - 24
Most Consecutive Games Won in State Tourney - 30
Most Consecutive Games Won in State Final 16 Rounds - 14
 
Coach Lewis continued his coaching career at East St. Louis Senior High School where he took two teams to the Elite Eight in Champaign-Urbana. The 1998-99 team went to the State Quarterfinals and the 1999-2000 team placed 3rd. Both of those teams competed in Class AA!
 
The seasonal records, as listed on the IHSA website, are listed below:   
 
1935-36                 SICCHS Runner-Ups
1946-47    8 - 16     District Champions                         Coach Ellis Moore
1947-48  10 - 15
1948-49    9 - 16     District / Regional Champions
1949-50  17 - 7
1950-51  15 - 9
1951-52  14 - 9
1952-53  20 - 5                                                          Coach John Caldwell
1953-54  18 - 6                                                          Coach John Caldwell
1954-55  19 - 6                                                          Coach John Caldwell
1955-56  25 - 2       (Nice Record!)                              Coach John Caldwell
1956-57  27 - 1       (Great Record!)                             Coach Earl "Tree" Harris
1957-58  22 - 5       Regional Champions                  Coach Earl "Tree" Harris
1958-59  22   2       (Great Record!)                             Coach Earl "Tree" Harris
1959-62                                                                    Coach Henry Harris
1962-63  20 - 4                                                          Coach Earl "Tree" Harris
1963-64  15 - 7
1964-65  21 - 4
1967-68  14 - 9
1968-69                                                                    Coach Earl "Tree" Harris
1969-70  13 - 9                                                          Coach Earl "Tree" Harris
1970-71  19 - 7                                                          Coach Earl "Tree" Harris
1971-72  24 - 4       Regional Champions                  Coach Bennie Lewis
                             Sectional Championship Game
                             Lost to Collinsville 94 - 82
1972-73                                                                    Coach Bennie Lewis
1973-74  16 - 8                                                          Coach Bennie Lewis
1974-75  14 - 12                                                        Coach Bennie Lewis
1975-76  18 - 6                                                          Coach Bennie Lewis
1976-77  17 - 7                                                          Coach Bennie Lewis
1977-78  14 - 8                                                          Coach Bennie Lewis
1978-79  17 - 8                                                          Coach Bennie Lewis
1979-80  26 - 2       Sweet 16 Qualifier!!                    Coach Bennie Lewis
                             Regional Champions
                             Beat Collinsville 70-49 in TItle Game
                             Sectional Champions
                             Super-Sectional Finalist
                             Lost to Effingham 74 - 68
1980-81  21 - 4                                                          Coach Bennie Lewis

1981-82  29 - 1       IHSA CLASS AA CHAMPIONS!!   Coach Bennie Lewis
                             Regional Champions
                             Sectional Champions
                             Super-Sectional Champions
                             Beat Murphysboro 64 - 50
                             Elite 8 Finalist
                             Beat Arlington Hts.  60 - 46
                             Final Four Finalist
                             Beat Chicago Marshall 57 - 54
                             STATE CHAMPS! 
                             Beat Chicago Mendell  56 - 50 
 
1982-83  26 - 3       Elite 8 Qualifier!!                         Coach Bennie Lewis
                             Regional Champions
                             Sectional Champions
                             Beat Collinsville in Semi-Final 58-57 
                             Super-Sectional Champions
                             Beat Benton  53 - 49
                             Elite 8 Finalist
                             Lost to Springfield Lanphier 55 - 47

1983-84  19 - 7                                                           Coach Bennie Lewis
1984-85  19 - 6                                                           Coach Bennie Lewis
1985-86  20 - 7       Sweet 16 Qualifier!                      Coach Bennie Lewis
                             Regional Champions
                             Sectional Champions
                             Super-Sectional Finalist
                             Lost to Carbondale 58 - 55

1986-87  28 - 1       IHSA CLASS AA CHAMPIONS!!    Coach Bennie Lewis
                             Regional Champions
                             Sectional Champions
                             (Beat Collinsville in Semi-Final 48-47)
                             Super-Sectional Champions
                             Beat Mt. Vernon 35 - 26
                             Elite 8 Finalist
                             Beat Oak Forest 64 - 58
                             Final Four Finalist
                             Beat Quincy 55 - 49
                             STATE CHAMPS! 
                             Beat Chicago King 79 - 62
 
1987-88  29 - 4       IHSA CLASS AA CHAMPIONS!!    Coach Bennie Lewis
                             Regional Champions
                             Sectional Champions
                             Super-Sectional Champions
                             Beat Centralia  69 - 41
                             Elite 8 Finalist
                             Beat Evanston  80 - 56
                             Final Four Finalist
                             Beat Peoria Manual  67 - 50
                             STATE CHAMPS! 
                             Beat Chicago St. Francis  60 - 52
 
1988-89  29 - 4       IHSA CLASS AA CHAMPIONS!!    Coach Bennie Lewis
                             Regional Champions
                             Sectional Champions
                             Super-Sectional Champions
                             Beat Mt. Vernon   55 - 47
                             Elite 8 Finalist
                             Beat Aurora East  72 - 70
                             Final Four Finalist
                             Beat Chicago King  60 - 57
                             STATE CHAMPS! 
                             Beat Peoria Central 59 - 57 (3 O/T)
 
1989-90  22 - 8       IHSA CLASS AA THIRD PLACE!   Coach Bennie Lewis
                             Regional Champions
                             Sectional Champions
                             Beat Collinsville in Title Game 60-51
                             Super-Sectional Champions
                             Beat Marion  51 - 47 (O/T)
                             Elite 8 Finalist
                             Beat Elgin  64 - 54
                             Final Four Finalist
                             Lost to Chicago King  54 - 49
                             Third Place Game Winner
                             Beat Quincy  61 - 60

1990-91  11 - 10                                                         Coach Bennie Lewis
1991-92  19 - 7        Regional Champions                  Coach Bennie Lewis
                              Lost Sectional Title Game to
                              Collinsville 52 - 44
1992-93  16 - 8                                                           Coach Bennie Lewis
1993-94  21 - 7        Regional Champions                  Coach Bennie Lewis    
1994-95                                                                     Coach Bennie Lewis
1995-96  15 - 9                                                           Coach Bennie Lewis
1996-97                                                                     Coach Bennie Lewis
1997-98  20 - 7        Sweet 16 Qualifier!                     Coach Bennie Lewis
                              Regional Champions
                              Sectional Champions
                              Beat Collinsville in title game 60-55 (O/T)
                              Super-Sectional Finalist
                              Lost to Centralia 51 - 41
 
School's Final Season - Lincoln Tiger Pride to the end!!
 
More Boys Basketball Facts
Research provided by our good man, Mark Jurenga 
 
*Career record of 13-10 against the storied Collinsville Kahoks.
*Competed six times in the legendary St. Louis Shootout (5-1 record).
  1982 - vs. Collinsville W 42-40
  1986 - vs. Memphis (TN) Central High W 68-53
  1987 - vs. Chesapeake (VA) Indian River  L 56-53
            Indian River featured future Georgetown and Miami Heat star Alonzo
            Mourning (#2 pick in NBA draft the same year as LaPhonso Ellis)
  1988 - vs. Louisville (KY) Ballard  W 68-67 
          Ballard featured future Tennessee and New York Knicks guard Allan Houston.
   1989 - vs. Santa Ana (CA) Mater Dei   W 62-48
          MD featured future Cal-Berkeley player Reggie Geary
   1991 - vs. Jackson (MS) Murrah W 68-60
            Murrah had future Mississippi and Chicago Bulls player Otella Harrington.
 
Schnuck's Collinsville Holiday Classic.
 
Record: 24-12  1988 champions. 12 years in tourney.
All-tourney
1986 LaPhonso Ellis MVP, James Harris
1987 LaPhonso Ellis
1988 Cuonzo Martin MVP, Vincent Jackson
1993 Tyrone Caswell MVP, Jamaal Horton
1997 Darius Miles, Terrence Slater
 
Colinsville Tournament Records (As of 12-20-2007)
Team Records
Single Game
Most Pts. Winning team 114 vs. Springfield (Sacred Heart-Griffin), 1988
Most Pts. Losing team 83 vs. Belleville (East) (96), 1996
Largest Margin of Victory 68 vs. Springfield (Sacred Heart-Griffin) 114-46, 1988
Most Rebounds 51 vs. St. Jacob (Triad), 1993
Most Blocked Shots 15 vs. St. Jacob (Triad), 1986
 
All Games
Most Pts. Tournament 377, 1988
Most Blocked Shots Tournament 38, 1987
 
Individual Records
Single game

Most steals 8-Cuonzo Martin vs. Springfield (Sacred Heart-Griffin) 1988
Most Blocks 13-LaPhonso Ellis vs. Springfield (Calvary) 1987
 
All Games
Most Points 118-Cuonzo Martin, 1988
2pt Field Goal %  .823 (51-62)-Cuonzo Martin, 1988
Most Blocks 32-LaPhonso Ellis, 1987
 
1983 - Bloomington-Normal State Farm Holiday Classic
Grand Championship Game - Galesburg 93 East St. Louis (Lincoln) 80
Tournament Records
Highest Scoring Championship Game: 173, Galesburg 93 ESL (Lincoln) 80, 1983.
Individual Scoring Champion
1983 - Fred Towns, ESL (Lincoln) 22.25 ppg.
All-Tournament
1983 - Fred Jones, Fred Towns
 
Great Players 
  
*LaPhonso Ellis, Played basketball at University of Notre Dame and was named to All-century team at ND. #5 pick in NBA Draft by Miami Heat, had 11-year NBA career.(Miami, Minnesota, Atlanta). Currently a radio analyst for the University of Notre Dame radio network (as of 2006-07 season). Named to the "100 Legends of IHSA Boys Basketball Tournament team," in 2007.
   
*Tyrone Jackson played college basketball at Kansas State from 1982-1985.
He played in 81 games, scored 340 career points, and gathered in 305 career rebounds.
  
*Vincent Jackson played basketball at Moberly Area (Mo.) Community College from 1989-91. He played basketball at Kansas State from 1991-1993. Vincent played in 60 games, including 50 starts. His junior year averaged 9.1 ppg and his senior year averaged 13.7 ppg (Led K-State in scoring). He had 137 assists in his career, 69 career steals; #15 all-time at KSU. Vincent led team his senior year with 42 steals.
  
*Cuonzo Martin, Played basketball at Purdue University where he helped Boilermakers to two Big Ten championships. Played for Vancouver and Milwaukee in the NBA. Also played professionally in Italy. Named to the "100 Legends of IHSA Boys Basketball Tournament team," in 2007. Cuonzo Martin was named new men's basketball coach at Missouri State University beginning with the 2008-09 season. Cuonzo was named MVP of the Collinsville High School Christmas Tourney in 1988 and 1989. He was also named one of the top forwards in the state of Illinois for high school basketball in 1989 by the Chicago Tribune.
  
*Chris McKinney - Played basketball at San Diego State University where he started on the varsity as a true freshman. He was named on the ballot for the "100 Legends of IHSA Boys Basketball Tournament team," in 2007. Chris was named to the Collinsville High School Christmas Tournament All-Tourney team in 1989.  He was also named one of the top guards in the state of Illinois for high school basketball in 1989 by the Chicago Tribune. Chris has continued his love for basketball by coaching at the high school level. In the 2012-13 season Chris was the Assistant Coach of the Cahokia High School 'Comanches' who placed 2nd in the Illinois High School Association Class 3A tournament!
    
*Darius Miles transferred to East St. Louis (Sr). after Lincoln shutdown. He was the 3rd overall pick in the 2000 NBA Draft by the Los Angeles Clippers. He has also played for the Cleveland Cavaliers and Portland Trail Blazers.
      
GIRLS BASKETBALL
 
The Lady Tigers had an incredible (that word pops up a lot when you review ESL Lincoln's athletic history) run of success on their own.  Here is the ESL Lincoln Lady Tigers' resume':
 
1  - STATE CHAMPIONSHIP!!
1  - Undefeated Season
4  - STATE Runner-Up Finishes!!
5  - State Championship Game Appearances
7  - State Tournament Trophies Won
11 - Elite 8 Appearances
12 - Sweet 16 Appearances
20 - Regional Championships (out of 21 seasons covered!)
 
The East St. Louis Lincoln girls basketball program as recorded on the IHSA website are in turn listed below. 
 
 
1977-78               Regional Champions
 
1978-79   32 - 2    IHSA CLASS AA STATE RUNNER-UP!   Coach Earnest Riggins
                           Regional Champions
                           Sectional Champions
                           Super-Sectional Champions
                           Beat Mt. Vernon  86 - 42
                           Elite 8 Finalist
                           Beat Waukegan  71 - 55 
                           Final 4 Finalist
                           Beat Sterling  41 - 33
                           State Championship Game
                           Lost to Skokie Niles West  63 - 47

1979-80   31 - 0    IHSA CLASS AA STATE CHAMPIONS!  Coach Earnest Riggins
                           Regional Champions
                           Sectional Champions
                           Super-Sectional Champions
                           Beat Belleville West  80 - 40
                           Elite 8 Finalist
                           Beat Chicago Maria  64 - 31
                           Final 4 Finalist
                           Beat Buffalo Grove  66 - 38
                           State Championship Game
                           Beat Chicago Marshall   64 - 47 
                          
1980-81   29 - 1    IHSA Class AA Elite 8 Qualifiers!          Coach Earnest Riggins
                           Regional Champions
                           Sectional Champions
                           Super-Sectional Champions
                           Beat Belleville West  51 - 34
                           Elite 8 Finalist
                           Lost to Peoria Richwoods  50 - 43
                           Richwoods Finished 2ND
 
1981-82   28 - 3    IHSA CLASS AA STATE RUNNER-UP!   Coach Earnest Riggins               
                           Regional Champions
                           Sectional Champions
                           Super-Sectional Champions
                           Beat Belleville West  40 - 31
                           Elite 8 Finalist
                           Beat Bartonville Limestone 67 - 46
                           Final 4 Finalist
                           Beat Dixon  53 - 42
                           State Championship Game
                           Lost to Chicago Marshall  57 - 49
 
1982-83   28 - 2    IHSA Class AA Elite 8 Finalist!              Coach Earnest Riggins      
                           Regional Champions
                           Sectional Champions
                           Super-Sectional Champions
                           Beat Murphysboro 60 - 36
                           Elite 8 Finalist
                           Lost to Chicago Marshall  72 - 71 (O/T)                        
                           Marshall Finished 3RD
 
1983-84   22 - 4    IHSA Class AA Elite 8 Finalist!              Coach Charles McDonald
                           Regional Champions
                           Sectional Champions
                           Super-Sectional Champions
                           Beat Highland  45 - 31
                           Elite 8 Finalist
                           Lost to Chicago Marshall  67 - 55
                           Marshall Finished 4TH
 
1984-85               Regional Champions

1985-86   29 - 2    IHSA Class AA THIRD PLACE Finish!    Coach Charles McDonald
                           Regional Champions
                           Sectional Champions
                           Super-Sectional Champions
                           Beat Mt. Vernon  60 - 36
                           Elite 8 Finalist
                           Beat Des Plaines Maine West  57 - 41
                           Final 4 Finalist
                           Lost to Peoria Manual 51 - 46
                           Manual State Champs
                           Third Place Game
                           Beat Richards  68 - 37

1986-87   20 - 3    IHSA Class AA Sweet 16 Finalist!         Coach Charles McDonald
                          Regional Champions
                          Sectional Champions
                          Super-Sectional Finalist
                          Lost to Metropolis  47 - 44
                          Metropolis Finshed 2ND
 
1987-88               Regional Champions   
1988-89               Regional Champions

1989-90   25 - 1   IHSA Class AA THIRD PLACE Finish!     Coach Charles McDonald
                           Regional Champions
                           Sectional Champions
                           Super-Sectional Champions
                           Beat Olney  69 - 36
                           Elite 8 Finalist
                           Beat Palatine Fremd  52 - 39
                           Final 4 Finalist
                           Lost to Aurora West  47 - 38
                           Aurora West Finished 2ND
                           Third Place Game
                           Beat Chicago Mother McAuley  53 - 51                          

1990-91   28 - 2    IHSA CLASS AA STATE RUNNER-UP!   Coach Charles McDonald
                           Regional Champions
                           Sectional Champions
                           Super-Sectional Champions
                           Beat Matoon  80 - 56
                           Elite 8 Finalist
                           Beat Chicago Washington  54 - 35
                           Final 4 Finalist
                           Beat Hoffman Estates  58 - 53  (O/T)
                           State Championship Game
                           Lost to Chicago Mother McAuley  69 - 65

1991-92   19 - 6    IHSA Class AA Elite 8 Finalist!              Coach Charles McDonald
                           Regional Champions
                           Sectional Champions
                           Super-Sectional Champions
                           Beat Centralia  64 - 46
                           Elite 8 Finalist
                           Lost to Des Plaines Maine West 39 - 23
                           Maine West Finished 3RD
 
1992-93               Regional Champions 
1993-94               Regional Champions
1994-95               Regional Champions
1996-97               Regional Champions
 
1997-98   28 - 3    IHSA Class AA STATE RUNNER-UP!      Coach Charles McDonald
                           Regional Champions
                           Sectional Champions
                           Super-Sectional Champions
                           Beat Taylorville  70 - 67
                           Elite 8 Finalist
                           Beat Quincy  56 - 49
                           Final 4 Finalist
                           Beat Orland Park Sandburg  54 - 31
                           State Championship Game
                           Lost to Wilmette Loyola Academy  62 - 48
 
 
From Mark Jurenga:
 
Illinois High School Basketball Coaches Association Hall of Fame, Class of 2009, inducted Toni Wallace, who helped East St. Louis Lincoln High place second in the Class AA Girls State Tournament in 1982
 
Great Job Lady Tigers!!

GIRLS CROSS COUNTRY
 
No State Championships, but WHAT A RECORD!  The harriers of East St. Louis ran quite well too. The Lady Tiger program garnered THIRTEEN Regional Titles, NINE Sectional Titles, ONE District Title, Qualified for the State Meet FIFTEEN times, and placed in the Top-Ten SEVEN Times!!  Coach Nino Fennoy of track fame led the charges at least for two seasons, possibly many more. 
 
1980-81             Team Qualified for State Meet!
1981-82             Team Qualified for State Meet!
                         District / Sectional Champions
1982-83             Team Finished EIGHTH at STATE MEET!
                         Regional / Sectional Champions   
1983-84             Team Qualified for State Meet!
                         Sectional Champions
1984-85             Team Finished SIXTH at STATE MEET!
                         Regional / Sectional Champions
1985-86             Team Finished FOURTH at STATE MEET!
                         Regional / Sectional Champions
                 Individual Medalist - Celisa Shy       15TH Place
1986-87             Team Finished NINTH at STATE MEET!
                         Regional / Sectional Champions
                 Individual Medalists - Sara Fleming        19TH Place
                                                    Erica Eastern        20TH Place
1987-88             Team Finished SECOND at STATE MEET!
                         Regional / Sectional Champions
                 Individual Medalists - Erica Eastern          8TH Place
                                                   Sara Fleming        16TH Place
1988-89             Team Finished SEVENTH at STATE MEET!
                         Regional / Sectional Champions
                 Individual Medalist - Montrice Granberry  17TH Place  
1989-90             Team Finished TENTH at STATE MEET!
                         Regional / Sectional Champions
                 Individual Medalists - Marques Sanders    STATE CHAMPION!!
                                                   Montrice Granberry  6TH Place
1990-91             Team Qualified for State Meet!
                         Regional Champions 
1991-92             Team Qualified for State Meet!
                         Regional Champions
1992-93              Regional Champions 
1993-94             Team Qualified for State Meet!
                         Regional Champions
1994-95             Team Qualified for State Meet!          Coach Nino Fennoy
                         Regional / Sectional Champions
1995-96             Team Qualified for State Meet!          Coach Nino Fennoy
                         Regional Champions
 

BOYS CROSS COUNTRY
 
The boys Cross Country program had great success under long-time coach Leonard Manley.  Coach Manley's tenure ent from at least 1979-80 through 1994-95. During this period Manley's teams won a total of NINE Regional Titles, TWO Sectional Titles, and Qualified for the Stae Meet competition on EIGHT occassions! 
 
1978-79    Individual Medalist - Aurthur H???        25TH Place
1979-81                                                                      Coach Leonard Manley
1981-82            Team Qualified for State Meet!         Coach Leonard Manley
1982-84                                                                      Coach Leonard Manley
1982-83    Individual Medalist - Dedrick Flowers    12TH Place
1984-85            Team Qualified for State Meet!         Coach Leonard Manley
                        Regional Champions
1985-86            Regional Champions                         Coach Leonard Manley
1986-87            Regional Champions                         Coach Leonard Manley
1987-88            Team Qualified for State Meet!         Coach Leonard Manley
                        Regional Champions
1988-89            Team Qualified for State Meet!         Coach Leonard Manley
                        Regional Champions 
1989-90            Team Qualified for State Meet!         Coach Leonard Manley
                        Sectional Champions
                Individual Medalist  - John Jackson       20TH Place
1990-91            Team Qualified for State Meet!         Coach Leonard Manley
                        Regional / Sectional Champions
                Individual Medalist - Marcus Farrell       19TH Place
1991-92            Team Qualified for State Meet!         Coach Leonard Manley
                        Regional Champions
                Individual Medalist - Marcus Farrell       24TH Place
1992-93            Team Qualified for State Meet!         Coach Leonard Manley
                        Regional Champions
1993-94            Team Qualified for State Meet!         Coach Leonard Manley
                        Regional Champions
1994-95                                                                      Coach Leonard Manley
 
GIRLS VOLLEYBALL
 
The lady netters success included THREE Regional Championships and TWO District Championships.  Unfortunately coach's names and team records are not currently available. 
 
1977-78         District Champions 
1981-82         District Champions 
1982-83         Regional Champions
1993-94         Regional Champions
1997-98         Regional Champions
 
BOYS FOOTBALL
 
Three TIger football teams qualified for the IHSA State Playoffs on three occassions. In 1975, the gridiron boys advanced to the.final four before falling to eventual State Champion Metamora 14-12. The only seasons listed on the IHSA website are listed below.     
 
1975-76          IHSA CLASS 3A FINAL FOUR!!               Coach Jimmie Adams
                     Beat Carmi  33 - 10
                     Beat Newton  32 - 19
                     Lost to Metamora  14 - 12
                     Metamora State Champs
1990-91         IHSA Class 5A Sweet 16 Finalist             Coach James Monken
                     Beat Belleville East  13 - 7
                     Lost to East St. Louis Sr.  56 - 14 

1991-92         Qualified for IHSA Class 5A Playoffs       Coach James Monken
                     Lost to Normal Community 14 - 13 (2 O/T)

1994-95   6 - 3                                                               Coach Jimmie Adams
1995-96   5 - 3                                                               Coach Jimmie Adams
1996-98                                                                         Coach Jimmie Adams
 
OTHER NOTES (courtesy of Don Greco):
 
The Tigers were part of the ILL-MO conference with other African-American schools in the St. Louis Metro Area, and won the 1949 season title at 10-0-1.
 
In 1960, Lincoln shutout Cairo Sumner 87-0. In that game, Orville Townsend scored 48 points (equal to eight touchdowns) for Coach Lawrence Simmons' squad.
 
Anthony Carson was one of the top passers in the Metro area, completing 72 of 174 passes for 1,263 yards in 1988.
 
The following two seasons, Lester (Duby) Anderson passed for over 1,700 yards (1,745 in 1989 & 1,708 in 1990) for Coach Jim Monken (who came over after the closure of East St. Louis Assumption).

BOYS WRESTLING
 
The grapplers of East St. Louis Lincoln had some good seasons too. A total of six athletes won seven different individual medals while as a team the Tigers won two District Championships.
 
1965-66     Individual Medalist - Henry Medley      103 lbs.       4TH Place
1966-67     District Champions
1967-68     District Champions
                 Individual Medalists - Mel Jackson        95lbs.        5TH Place
                                                    McNary Nollie   112lbs.        6TH Place
1968-69     Individual Medalist - McNary Nollie      120lbs.        6TH Place
1973-74     Individual Medalist - Dudley Stennis     HWT          5TH Place
1982-83     Individual Medalist - Earl Clark             185lbs.       4TH Place
1994-95     Individual Medalist - Jan Yates             275lbs.       3RD Place

 
GROUP INTERPRETATION
 
The East St. Louis Lincoln kids had a very diverse program to choose from. Their academic department was strong as well.  Take a look at the successes attained in Group Interpretation competition.
 
1977-78        Qualified for IHSA State Competition!     
1978-79        IHSA TEAM RUNNER-UP - SECOND PLACE!!  
1983-84        IHSA Team Placed FIFTH!
                    Regional Champions
1984-85        Qualified for IHSA State Competition!
 
INDIVIDUAL EVENTS MEDALISTS
 
The Individual Medalist competition proved to be a great experience for many kids as well.  FOUR Regional Championships, ONE Sectional Championship, ONE Top-Ten Finish, and SIX Individual Medalists highlighted the Tiger success in this competition.
 
1971-72         Individual Medalist - Don Smith          Humor Interp.   3RD Place
1978-79         Individual Medalist - Courtney Vales   Verse                6TH Place
1981-82         Individual Medalists - Barry Malloyd    Humor Duet      3RD Place
                                                       Tonette Spencer Humor Duet     3RD Place
1983-84         Regional Champions
                     Individual Medalist - Kim Walker         Prose                6TH Place
1984-85         Regional Champions
1985-86         Regional Champions
                     Individual Medalist - Lonnell Harris     Orig Comedy     6TH Place
1986-87         IHSA Team Placed TENTH!!
                    Regional Champions
                    Sectional Champions
                    Individual Medalist - Lonnell Harris      Orig Comedy     STATE CHAMPION!!
 
 
THEATRE
 
The Illinois Theatre Festival is the largest, non-competetive high school theatre festival in the world. It was organized in 1976 by teachers from the Chicago suburbs. This festival is still going strong as they perform at the University of Illinois (Champaign-Urbana) and Illinois State University every other January. Lincoln High school participated in this festival in 1976.
 
 
OTHER NOTABLE ALUMNI
 
John Evans provides this tidbit of information on a former student of East St. Louis Lincoln High School:
 
"Jazz trumpet legend Miles Davis attended East St. Louis Lincoln High School in the late 1930s and early 1940s.
 
MAJOR LEAGUE PLAYER
 
Then there is this story from Mark Jurenga as viewed in the July 27, 2008 edition of the Belleville News Democrat:
 
"I've got a GREAT story for the site. In today's Belleville News-Democrat, there is the story of Justin Mallett, currently a pitcher at the Class AAA Louisville Bats (Cincinnati Reds).
 
Mallett spent his sophomore year at East St. Louis (Lincoln), then transferred to Belleville (West), but ony pitched six innings. He was cut from the West team as a SENIOR.
 
He found his way to Meramac Community College and then to Sterling (Kan.) College and was signed by the Cincinnati Reds.
 
The newspaper link is: http://www.bnd.com/389/story/411340.html"
 
MEMORIES & FACTS
 
*From Reginald McClure (Class of 1978)
 
"I am a 1978 graduate of E.St.Louis Lincoln...Go Tigers...I recently came across this page while looking up one of my old Coachs (Leonard Manley). I ran track and cross-country for Lincoln and have some found memories. I actually was one of Coach Manley's earliest projects when he first got hired at Lincoln. He came to my house to talk to my Dad about me running cross-country at Lincoln again for my sophomore year. Well I ended up going to Tenesee State University with "Sparky" Fields, Alfredrick Joyner (Sweet Water). We made up those names one weekend while running AAU track for the East St. Louis Railers in the summer of 1978 while at a track meet in Hannibal MO. Anyway this article back lots of memories. I currently reside on the North Shore in Lake County Il. North Chicago is my new E.St.Louis. I raised my children here and still follow high school sports. GO TIGERS!"
    
Seeking More Information
 
Forward any further information regarding East St. Louis Lincoln High School, especially a photo of the high school building, to us via e-mail at ihsgdwebsite@comcast.net.  You can also write to us via real mail at:
 
Illinois HS Glory Days
6439 N. Neva St.
Chicago, Il.  60631